sobota 19. dubna 2014

O dietách, hubnutí a fyzickém krásnu

Krásné Velikonoční ráno (odpoledne) všem.

Dneska bych se ráda trošku ponořila do tématu hubnutí, diet, fitness a tak podobně. Pokud máte pocit, že tohle budou zaručeně pravdivé rady, jak shodit třicet kilo za týden a mít postavu jako modelka, tak klikněte na jiný blog ;)


Začala bych trochu pesimisticky a chtěla bych trošku vyjádřit obavu nad dnešním ideálem krásy. Opravdu je neskutečně zarážející, že jakmile kliknete na jakékoliv fórum, všude se na vás vyvalí témata, kde holky, mladé, hubené, krásné holky, řeší, jak zhubnout, jak mít díru mezi nohama (kromě té, kterou tam máme všechny), jak mít pekáč buchet na břiše. Plus k tomu samozřejmě nelze nepřidat instagramové fotky fitnessek, které jsou desetkrát projeté fotošopem, filtrem a tak dále. A mě to prostě vadí. Ano, vadí mi, že dneska kdo nechce mít díru mezi stehnama, kdo nechce mít pekáč buchet na břiše, kdo nechce posilovat, tak je prostě vyvrhel, líné prasátko, které se jen doma fláká a NIC PRO SEBE nedělá, však počkej, za pár let ti zdraví poděkuje, budeš mít problémy, ty se o sebe jako nechceš starat, ty nechceš být pěkná a štíhlá a zdravá a bla bla bla bla....

                                                    www.balancingjane.com

Obrázek výše to krásně demonstruje. Když mi sakra moje tělo říká, že něco bolí, že se potřebuju napít a odpočinout, tak je to snad jasný signál, že to potřebuji, ne? Ano, kdyby si člověk měl odpočívat při každém přeskoku přes švihadlo, protože to bolí (no po 1000tém skoku už to bolet může), tak se asi nikam nedostane, ale mě opravdu zaráží dnešní trend vypadat za každou cenu dokonale a trpět.


Za mého mládí byly in tzv thinspo. Anorexie a bulimie byly nesmírně populární, hubenost byla něco, k čemu jsem i já směřovala. A dnes jsme se neposunuli někam do výšin zdraví a krásy. Ale do dalšího extrému. Vypadat dobře=dřít jak kůň, jen abys vyhovoval nárokům dnešní společnosti. Protože holka, která dře v posilce a "něco pro sebe dělá" je přece obdivuhodná a krásná a ty, líné prasátko, jen záviď, protože se stejně válíš doma na gauči. Jasně. Z extrému do extrému.

A ty snad nechceš vypadat dobře?

Co tahle věta znamená? Ano, chci vypadat dobře, chci se cítit dobře ve svém těle i oblečení, chci být zdravá a nestydět se v plavkách. Ale to neznamená, že musím mít telefon plný fitnessek a dávat si na instagram fotky s Nike air max a lahví vody, přidat k tomu nějaký fitspo hashtag. Proč jsme tak netolerantní? Proč vše převedeme v extrém? Ať to byla touha po hubenosti a anorexii nebo touha dřít jak kůň, ničit si tělo jen proto, že to tak dělaj všichni a dneska kdo necvičí jako by nebyl.

A co když mám jiné hodnoty?

Opakuji, ano, chci vypadat dobře, ale tělo je jen schránka toho, co nosíme uvnitř. Nechodili jsme do školy, aby nás připravila na budoucnost tak, že budeme fitness. Ano, chápu, že pro někoho je cvičení jeho život, naplňuje ho to. Výborně. Nemám proti tomu nic. Ale přestaňte šikanovat lidi, kteří prostě extrémně cvičit nechtějí. Co vy o nich víte? Víte, co měli za sebou? Víte, že mají třeba problémy v rodině, psychické problémy, že se hroutí? Ne, nevíte. Vy jen vidíte líné prasátko, které NECVIČÍ a zhyne bídným životem.

Na mladé holky je dnes vyvíjen neskutečný tlak, aby vypadaly dobře. Stačí se podívat na tumblr, fóra, facebooky, instagramy. Obdivuje se holky s hubenými stehny, opálené ze solárka, které cvičí, mají vždy dokonalý účes, nepotí se, mají kupu peněz a vůbec...

Řeknete si, že závidím..

Ne, nezávidím. Na nedostatek financí si stěžovat nemůžu. Ano, postavu mám horší. Nemám pekáč na břiše, mám celulitidu na zadku i na stehnech, na břiše mám menší pneumatiku a víte co? Cvičím, protože chci. Pro sebe. Ne abych vypadala jako fitnesska, která dřela několik let. Nechci vypadat jako ona. Líbí se mi ženské tělo, pevné a nechápu trend být vyhublá a mít k tomu svaly. A je alarmující, jak tenhle trend zasahuje do dnešního vnímání světa a nutí mladé zdravé holky, které mají třeba mnohem ušlechtilejší cíle v životě než 6pack, aby se cítily špatně...Budu ráda za případné komentáře a diskuzi ;)
Pokračování příště.


2 komentáře:

 1. Super článok :ˇ
  Pozývam ťa na moju giveaway :)BellesFleurs

  OdpovědětVymazat
 2. Ja cvičím doma a tak mi to vyhovuje :) Hlavne, že som zdravá, nepotrebujem mať miery vychudnutej modelky (česť výnimkám s normálnou váhou) a tak podobne. Ale súhlasím v dnešnej dobe je všetko umelé, prehnané samí tlak .. Škoda len, že také dievčatá medzi 11. - 15. rokom si to uvedomia až vtedy, keď bude neskoro :) Pekné ♥

  ℓα ℒιcσrηe - ℒa vie est ℓa petite ℓicorne.
  Swimwear giveaway

  OdpovědětVymazat